Compare Tesla Cybertruck Long Range RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Cybertruck Long Range RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Pickup |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $69990 |
| GCC Score | 7.7 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Cybertruck Long Range RWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 350 mi |
| Range (GCC) | 332 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 122.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 117 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 35.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.84 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.2 |
Charging
| Property | Tesla Cybertruck Long Range RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 325 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 8.9 |
Performance
| Property | Tesla Cybertruck Long Range RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 235 kW |
| Motor Power (hp) | 315 hp |
| Motor Torque | 364 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.2 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 4.7 |
Dimensions
| Property | Tesla Cybertruck Long Range RWD |
|---|---|
| Length | 223.7 in |
| Width (with Mirrors) | 95 in |
| Width (w/o Mirrors) | 80 in |
| Height | 70.7 in |
| Wheelbase | 143.1 in |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Cybertruck Long Range RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 6118 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 56.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 119.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 7.1 ft3 |
| Towing Capacity | 7500 lb |
| Cargo and Towing Score | 9.6 |