Compare Tesla Cybertruck Cyberbeast
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Cybertruck Cyberbeast |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Pickup |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $99990 |
| Price USA (Used) | $97990 |
| GCC Score | 8.2 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Cybertruck Cyberbeast |
|---|---|
| Range (EPA) | 320 mi |
| Range (GCC) | 304 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 122.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 117 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 38.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.6 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6 |
Charging
| Property | Tesla Cybertruck Cyberbeast |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 325 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 8.9 |
Performance
| Property | Tesla Cybertruck Cyberbeast |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), 2 IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 630 kW |
| Motor Power (hp) | 845 hp |
| Motor Torque | 740 lb-ft |
| 0-60 mph | 2.6 s |
| Top Speed | 130 mph |
| Performance Score | 7.5 |
Dimensions
| Property | Tesla Cybertruck Cyberbeast |
|---|---|
| Length | 223.7 in |
| Width (with Mirrors) | 95 in |
| Width (w/o Mirrors) | 80 in |
| Height | 70.7 in |
| Wheelbase | 143.1 in |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Cybertruck Cyberbeast |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 6863 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 56.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 120.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 7.1 ft3 |
| Towing Capacity | 11000 lb |
| Cargo and Towing Score | 10 |