Compare Toyota C-HR+ 77 kWh FWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Toyota C-HR+ 77 kWh FWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | Japan, China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| GCC Score | 6.6 |
Range and Efficiency
| Property | Toyota C-HR+ 77 kWh FWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 373 mi |
| Range (GCC) | 317 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 77 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 69.3 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 21.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.57 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 9.5 |
Charging
| Property | Toyota C-HR+ 77 kWh FWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 6.4 |
Performance
| Property | Toyota C-HR+ 77 kWh FWD |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 165 kW |
| Motor Power (hp) | 221 hp |
| Motor Torque | 221 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.1 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | Toyota C-HR+ 77 kWh FWD |
|---|---|
| Length | 178 in |
| Width (w/o Mirrors) | 73.6 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Toyota C-HR+ 77 kWh FWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Cargo Volume (Trunk) | 14.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 6.3 |