Compare Voyah Free Long Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Voyah Free Long Range |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.6 |
Range and Efficiency
| Property | Voyah Free Long Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 311 mi |
| Range (GCC) | 264 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 106.7 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 100 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 37.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.64 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.3 |
Charging
| Property | Voyah Free Long Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.5 |
Performance
| Property | Voyah Free Long Range |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 360 kW |
| Motor Power (hp) | 483 hp |
| Motor Torque | 531 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.2 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 6.1 |
Dimensions
| Property | Voyah Free Long Range |
|---|---|
| Length | 193.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.8 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 116.5 in |
Cargo and Towing
| Property | Voyah Free Long Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5159 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 19.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 46.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 2.5 ft3 |
| Towing Capacity | 4409 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.6 |