Compare Zeekr 001 Privilege AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Zeekr 001 Privilege AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 7.5 |
Range and Efficiency
| Property | Zeekr 001 Privilege AWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 360 mi |
| Range (GCC) | 306 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 94 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 30.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.26 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.6 |
Charging
| Property | Zeekr 001 Privilege AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8.5 |
Performance
| Property | Zeekr 001 Privilege AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 400 kW |
| Motor Power (hp) | 536 hp |
| Motor Torque | 506 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.6 s |
| Top Speed | 124 mph |
| Performance Score | 6.3 |
Dimensions
| Property | Zeekr 001 Privilege AWD |
|---|---|
| Length | 195.1 in |
| Width (with Mirrors) | 87.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78.7 in |
| Height | 60.9 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
Cargo and Towing
| Property | Zeekr 001 Privilege AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5313 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 19 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 2.8 ft3 |
| Towing Capacity | 4409 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.1 |