Compare BYD Dolphin Comfort/Design
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €32990 |
| Price Europe (Used) | €27449 |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Range (WLTP) | 427 km |
| Range (GCC) | 363 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 62 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 60.4 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.6 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.01 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.7 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 88 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 310 Nm |
| 0-100 km/h | 7 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Length | 4290 mm |
| Width (with Mirrors) | 2012 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1770 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1658 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 345 l |
| Cargo Volume (Max) | 1310 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.4 |