Compare BYD Dolphin Comfort/Design
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Range (WLTP) | 265 mi |
| Range (GCC) | 226 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 62 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 60.4 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 26.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.74 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.7 |
Charging
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 88 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 229 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.7 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.6 |
Dimensions
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Length | 168.9 in |
| Width (with Mirrors) | 79.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 69.7 in |
| Height | 61.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
Cargo and Towing
| Property | BYD Dolphin Comfort/Design |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3655 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 12.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 46.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.4 |