Compare Citroën C5 Aircross Comfort Range
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €39490 |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 520 km |
| Range (GCC) | 447 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 79.9 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 73.7 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.07 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.8 |
Charging
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 160 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.5 |
Performance
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 157 kW |
| Motor Power (hp) | 211 hp |
| Motor Torque | 345 Nm |
| 0-100 km/h | 8.9 s |
| Top Speed | 170 km/h |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Length | 4652 mm |
| Width (with Mirrors) | 2108 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1936 mm |
| Height | 1692 mm |
| Wheelbase | 2795 mm |
Cargo and Towing
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2184 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 565 l |
| Cargo Volume (Max) | 1668 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1250 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.3 |