Compare Citroën C5 Aircross Comfort Range
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | France |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Range (WLTP) | 323 mi |
| Range (GCC) | 278 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 79.9 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 73.7 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 26.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.77 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.8 |
Charging
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 160 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.5 |
Performance
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 157 kW |
| Motor Power (hp) | 211 hp |
| Motor Torque | 254 lb-ft |
| 0-60 mph | 8.6 s |
| Top Speed | 105 mph |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Length | 183.1 in |
| Width (with Mirrors) | 83 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.2 in |
| Height | 66.6 in |
| Wheelbase | 110 in |
Cargo and Towing
| Property | Citroën C5 Aircross Comfort Range |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4815 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 20 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 58.9 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 2756 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.3 |