Compare Cupra Born 58 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2021-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (Used) | €23870 |
| GCC Score | 5.4 |
Range and Efficiency
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 427 km |
| Range (GCC) | 343 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 62 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 58 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.91 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.4 |
Charging
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.7 |
Performance
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 310 Nm |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Length | 4322 mm |
| Width (with Mirrors) | 2070 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1809 mm |
| Height | 1540 mm |
| Wheelbase | 2766 mm |
Cargo and Towing
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1811 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 385 l |
| Cargo Volume (Max) | 1267 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.3 |