Compare Cupra Born 58 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2021-2024 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.4 |
Range and Efficiency
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 265 mi |
| Range (GCC) | 213 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 62 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 58 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.67 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.4 |
Charging
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 120 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.7 |
Performance
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 150 kW |
| Motor Power (hp) | 201 hp |
| Motor Torque | 229 lb-ft |
| 0-60 mph | 7 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Length | 170.2 in |
| Width (with Mirrors) | 81.5 in |
| Width (w/o Mirrors) | 71.2 in |
| Height | 60.6 in |
| Wheelbase | 108.9 in |
Cargo and Towing
| Property | Cupra Born 58 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3993 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 13.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 44.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.3 |