Compare DS 8 FWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Italy |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €57700 |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 572 km |
| Range (GCC) | 486 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 77 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 74 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.2 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.57 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.7 |
Charging
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 160 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.4 |
Performance
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 191 kW |
| Motor Power (hp) | 256 hp |
| Motor Torque | 345 Nm |
| 0-100 km/h | 7.7 s |
| Top Speed | 190 km/h |
| Performance Score | 4.1 |
Dimensions
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Length | 4834 mm |
| Width (with Mirrors) | 2099 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1920 mm |
| Height | 1574 mm |
| Wheelbase | 2905 mm |
Cargo and Towing
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2132 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 620 l |
| Towing Capacity | 1460 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.7 |