Compare DS 8 FWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Italy |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.9 |
Range and Efficiency
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 355 mi |
| Range (GCC) | 302 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 77 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 74 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 24.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.08 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.7 |
Charging
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 160 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.4 |
Performance
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 191 kW |
| Motor Power (hp) | 256 hp |
| Motor Torque | 254 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.4 s |
| Top Speed | 118 mph |
| Performance Score | 4.1 |
Dimensions
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Length | 190.3 in |
| Width (with Mirrors) | 82.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 75.6 in |
| Height | 62 in |
| Wheelbase | 114.4 in |
Cargo and Towing
| Property | DS 8 FWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4700 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 21.9 ft3 |
| Towing Capacity | 3218 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.7 |