Compare GWM ORA 07 GT
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €53490 |
| Price Europe (Used) | €45750 |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Range (WLTP) | 520 km |
| Range (GCC) | 442 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 86 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 18.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.29 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7 |
Charging
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 88 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.2 |
Performance
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 300 kW |
| Motor Power (hp) | 402 hp |
| Motor Torque | 680 Nm |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 5.6 |
Dimensions
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Length | 4871 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1862 mm |
| Height | 1500 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Cargo and Towing
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2210 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 333 l |
| Cargo Volume (Max) | 1045 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5 |