Compare GWM ORA 07 GT
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.3 |
Range and Efficiency
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Range (WLTP) | 323 mi |
| Range (GCC) | 275 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 86 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83.5 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 30.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.29 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7 |
Charging
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 88 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.2 |
Performance
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 300 kW |
| Motor Power (hp) | 402 hp |
| Motor Torque | 502 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.3 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 5.6 |
Dimensions
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Length | 191.8 in |
| Width (w/o Mirrors) | 73.3 in |
| Height | 59.1 in |
| Wheelbase | 113 in |
Cargo and Towing
| Property | GWM ORA 07 GT |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4872 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 11.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 36.9 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5 |