Compare Honda Prologue AWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2024-2025 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Mexico |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 6.6 |
Range and Efficiency
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 452 km |
| Range (GCC) | 429 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 85 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83 kWh |
| Efficiency per 100 km | 19.3 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.17 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.7 |
Charging
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 155 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.9 |
Performance
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 214 kW |
| Motor Power (hp) | 287 hp |
| Motor Torque | 451 Nm |
| 0-100 km/h | 6.3 s |
| Top Speed | 185 km/h |
| Performance Score | 4.6 |
Dimensions
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Length | 4877 mm |
| Width (with Mirrors) | 1989 mm |
| Height | 1656 mm |
| Wheelbase | 3093 mm |
Cargo and Towing
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2304 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 713 l |
| Cargo Volume (Max) | 1634 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 680 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.6 |