Compare Honda Prologue AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2024-2025 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Mexico |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | USA |
| Price USA (Used) | $35500 |
| GCC Score | 6.6 |
Range and Efficiency
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 281 mi |
| Range (GCC) | 267 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 85 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 31.1 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.22 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.7 |
Charging
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 155 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 6.9 |
Performance
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), IM (rear) |
| Motor Power (kW) | 214 kW |
| Motor Power (hp) | 287 hp |
| Motor Torque | 333 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.1 s |
| Top Speed | 115 mph |
| Performance Score | 4.6 |
Dimensions
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Length | 192 in |
| Width (with Mirrors) | 78.3 in |
| Height | 65.2 in |
| Wheelbase | 121.8 in |
Cargo and Towing
| Property | Honda Prologue AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5207 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 25.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 57.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1500 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.6 |