Compare Lancia Ypsilon 54 kWh HF
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Spain |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €40950 |
| GCC Score | 5.4 |
Range and Efficiency
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Range (WLTP) | 370 km |
| Range (GCC) | 315 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 54 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 50.8 kWh |
| Efficiency per 100 km | 16.1 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.2 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 207 kW |
| Motor Power (hp) | 278 hp |
| Motor Torque | 345 Nm |
| 0-100 km/h | 5.6 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 4.4 |
Dimensions
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Length | 4080 mm |
| Width (with Mirrors) | 1987 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1787 mm |
| Height | 1424 mm |
| Wheelbase | 2556 mm |
Cargo and Towing
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1631 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 309 l |
| Cargo Volume (Max) | 1118 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.6 |