Compare Lancia Ypsilon 54 kWh HF
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Spain |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.4 |
Range and Efficiency
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Range (WLTP) | 230 mi |
| Range (GCC) | 196 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 54 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 50.8 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.86 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 100 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 207 kW |
| Motor Power (hp) | 278 hp |
| Motor Torque | 254 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.4 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 4.4 |
Dimensions
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Length | 160.6 in |
| Width (with Mirrors) | 78.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 70.4 in |
| Height | 56.1 in |
| Wheelbase | 100.6 in |
Cargo and Towing
| Property | Lancia Ypsilon 54 kWh HF |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3441 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 10.9 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 39.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.6 |