Compare Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE)
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €126950 |
| Price Europe (Used) | €124490 |
| GCC Score | 7.2 |
Range and Efficiency
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Range (WLTP) | 610 km |
| Range (GCC) | 484 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 102 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 100 kWh |
| Efficiency per 100 km | 20.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.84 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7 |
Charging
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 350 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 9.9 |
Performance
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 450 kW |
| Motor Power (hp) | 603 hp |
| Motor Torque | 710 Nm |
| 0-100 km/h | 4.2 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Performance Score | 6.8 |
Dimensions
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Length | 5139 mm |
| Width (with Mirrors) | 2241 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2005 mm |
| Height | 1464 mm |
| Wheelbase | 3069 mm |
Cargo and Towing
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2550 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 509 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 45 l |
| Cargo and Towing Score | 5.5 |