Compare Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE)
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Liftback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 7.2 |
Range and Efficiency
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Range (WLTP) | 379 mi |
| Range (GCC) | 301 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 102 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 100 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 33.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.01 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7 |
Charging
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 350 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 9.9 |
Performance
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 450 kW |
| Motor Power (hp) | 603 hp |
| Motor Torque | 524 lb-ft |
| 0-60 mph | 4 s |
| Top Speed | 155 mph |
| Performance Score | 6.8 |
Dimensions
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Length | 202.3 in |
| Width (with Mirrors) | 88.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78.9 in |
| Height | 57.6 in |
| Wheelbase | 120.8 in |
Cargo and Towing
| Property | Lotus Emeya S (600 GT/GT SE/Sport SE) |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5622 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 18 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.6 ft3 |
| Cargo and Towing Score | 5.5 |