Compare Lucid Air Sapphire
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA, Saudi Arabia |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €250000 |
| GCC Score | 8 |
Range and Efficiency
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Range (EPA) | 687 km |
| Range (WLTP) | 700 km |
| Range (GCC) | 624 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 120 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 118 kWh |
| Efficiency per 100 km | 18.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.29 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.7 |
Charging
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 300 kW |
| Architecture | 900 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 10 |
Performance
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), 2 PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 908 kW |
| Motor Power (hp) | 1218 hp |
| Motor Torque | 1940 Nm |
| 0-100 km/h | 2 s |
| Top Speed | 330 km/h |
| Performance Score | 8.7 |
Dimensions
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Length | 5005 mm |
| Width (with Mirrors) | 2195 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1990 mm |
| Height | 1408 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
Cargo and Towing
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2420 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 456 l |
| Cargo Volume (Max) | 627 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 283 l |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |