Compare Lucid Air Sapphire
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA, Saudi Arabia |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $249000 |
| GCC Score | 8 |
Range and Efficiency
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Range (EPA) | 427 mi |
| Range (WLTP) | 435 mi |
| Range (GCC) | 388 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 120 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 118 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 30.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.29 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.7 |
Charging
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 19.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 300 kW |
| Architecture | 900 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 10 |
Performance
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), 2 PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 908 kW |
| Motor Power (hp) | 1218 hp |
| Motor Torque | 1431 lb-ft |
| 0-60 mph | 1.9 s |
| Top Speed | 205 mph |
| Performance Score | 8.7 |
Dimensions
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Length | 197 in |
| Width (with Mirrors) | 86.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 78.3 in |
| Height | 55.4 in |
| Wheelbase | 116.5 in |
Cargo and Towing
| Property | Lucid Air Sapphire |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5336 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 16.1 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 22.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 10 ft3 |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 5.1 |