Compare Maserati GranCabrio Folgore
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Italy |
| Body Style | Cabriolet |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €206713 |
| GCC Score | 6.5 |
Range and Efficiency
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Range (EPA) | 375 km |
| Range (WLTP) | 447 km |
| Range (GCC) | 371 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 92.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83 kWh |
| Efficiency per 100 km | 22.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.47 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5 |
Charging
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 270 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 9.6 |
Performance
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), 2 PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 560 kW |
| Motor Power (hp) | 751 hp |
| Motor Torque | 1350 Nm |
| 0-100 km/h | 2.8 s |
| Top Speed | 290 km/h |
| Performance Score | 8.2 |
Dimensions
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Length | 4955 mm |
| Width (with Mirrors) | 2113 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1957 mm |
| Height | 1365 mm |
| Wheelbase | 2929 mm |
Cargo and Towing
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 2415 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 151 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.7 |