Compare Maserati GranCabrio Folgore
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Italy |
| Body Style | Cabriolet |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $205000 |
| GCC Score | 6.5 |
Range and Efficiency
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Range (EPA) | 233 mi |
| Range (WLTP) | 278 mi |
| Range (GCC) | 231 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 92.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 83 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 35.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.78 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5 |
Charging
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 270 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 9.6 |
Performance
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), 2 PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 560 kW |
| Motor Power (hp) | 751 hp |
| Motor Torque | 996 lb-ft |
| 0-60 mph | 2.7 s |
| Top Speed | 180 mph |
| Performance Score | 8.2 |
Dimensions
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Length | 195.1 in |
| Width (with Mirrors) | 83.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 77 in |
| Height | 53.7 in |
| Wheelbase | 115.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Maserati GranCabrio Folgore |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 5159 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 5.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.7 |