Compare Mercedes CLA 350 4MATIC
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | Hungary |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €59000 |
| GCC Score | 7.6 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Range (EPA) | 671 km |
| Range (WLTP) | 773 km |
| Range (GCC) | 633 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 90 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 85 kWh |
| Efficiency per 100 km | 13.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 7.45 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 10 |
Charging
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 320 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8.3 |
Performance
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 260 kW |
| Motor Power (hp) | 349 hp |
| Motor Torque | 515 Nm |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| Top Speed | 210 km/h |
| Performance Score | 5.4 |
Dimensions
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Length | 4723 mm |
| Width (with Mirrors) | 2021 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1855 mm |
| Height | 1468 mm |
| Wheelbase | 2790 mm |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2135 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 405 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 101 l |
| Towing Capacity | 1500 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.2 |