Compare Mercedes CLA 350 4MATIC
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | Hungary |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $65000 |
| GCC Score | 7.6 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Range (EPA) | 417 mi |
| Range (WLTP) | 480 mi |
| Range (GCC) | 393 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 90 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 85 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 21.6 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.62 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 10 |
Charging
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 320 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 8.3 |
Performance
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 260 kW |
| Motor Power (hp) | 349 hp |
| Motor Torque | 380 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.8 s |
| Top Speed | 130 mph |
| Performance Score | 5.4 |
Dimensions
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Length | 185.9 in |
| Width (with Mirrors) | 79.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 73 in |
| Height | 57.8 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes CLA 350 4MATIC |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4707 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 14.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 3.6 ft3 |
| Towing Capacity | 3307 lb |
| Cargo and Towing Score | 5.2 |