Compare Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany, India |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (New) | €155009 |
| Price Europe (Used) | €106990 |
| GCC Score | 7.1 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Range (EPA) | 507 km |
| Range (WLTP) | 626 km |
| Range (GCC) | 498 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 125 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 118 kWh |
| Efficiency per 100 km | 23.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.22 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 8.6 |
Performance
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 560 kW |
| Motor Power (hp) | 751 hp |
| Motor Torque | 1020 Nm |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| Top Speed | 250 km/h |
| Performance Score | 7.7 |
Dimensions
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Length | 5223 mm |
| Width (with Mirrors) | 2125 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1926 mm |
| Height | 1518 mm |
| Wheelbase | 3210 mm |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2700 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 620 l |
| Cargo Volume (Max) | 1700 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.4 |