Compare Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany, India |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $147550 |
| Price USA (Used) | $90295 |
| GCC Score | 7.1 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Range (EPA) | 315 mi |
| Range (WLTP) | 389 mi |
| Range (GCC) | 309 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 125 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 118 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 38.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.62 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.2 |
Charging
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 19.2 kW |
| Max Charging Power (DC) | 200 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 8.6 |
Performance
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 560 kW |
| Motor Power (hp) | 751 hp |
| Motor Torque | 752 lb-ft |
| 0-60 mph | 3.3 s |
| Top Speed | 155 mph |
| Performance Score | 7.7 |
Dimensions
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Length | 205.6 in |
| Width (with Mirrors) | 83.7 in |
| Width (w/o Mirrors) | 75.8 in |
| Height | 59.8 in |
| Wheelbase | 126.4 in |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes EQS AMG 53 4MATIC+ |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5864 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 21.9 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 60 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 6.4 |