Compare Mercedes B-Class 250e
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Years of Production | 2014-2017 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany, Hungary |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU, USA |
| Price Europe (Used) | €11990 |
| GCC Score | 4.6 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Range (EPA) | 140 km |
| Range (GCC) | 142 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 31 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 28 kWh |
| Efficiency per 100 km | 19.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.07 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 4 |
Charging
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 9.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | - Max Charging Power (DC) |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Type 2 (Mennekes) |
| Charging Score | 3.9 |
Performance
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 132 kW |
| Motor Power (hp) | 177 hp |
| Motor Torque | 340 Nm |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Length | 4359 mm |
| Width (with Mirrors) | 2010 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1786 mm |
| Height | 1557 mm |
| Wheelbase | 2699 mm |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1725 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 501 l |
| Cargo Volume (Max) | 1456 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |