Compare MG MG4 Electric 51 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, Indonesia |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €34990 |
| Price Europe (Used) | €17900 |
| GCC Score | 5 |
Range and Efficiency
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 350 km |
| Range (GCC) | 298 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 51 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 50.8 kWh |
| Efficiency per 100 km | 17 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.87 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.8 |
Charging
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 87 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 3.8 |
Performance
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 125 kW |
| Motor Power (hp) | 168 hp |
| Motor Torque | 250 Nm |
| 0-100 km/h | 7.7 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Length | 4287 mm |
| Width (with Mirrors) | 2060 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1836 mm |
| Height | 1504 mm |
| Wheelbase | 2705 mm |
Cargo and Towing
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1710 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 363 l |
| Cargo Volume (Max) | 1177 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 500 kg |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |