Compare MG MG4 Electric 51 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, Indonesia |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5 |
Range and Efficiency
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 217 mi |
| Range (GCC) | 185 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 51 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 50.8 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.5 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.64 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.8 |
Charging
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 87 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 3.8 |
Performance
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 125 kW |
| Motor Power (hp) | 168 hp |
| Motor Torque | 184 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.4 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Length | 168.8 in |
| Width (with Mirrors) | 81.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72.3 in |
| Height | 59.2 in |
| Wheelbase | 106.5 in |
Cargo and Towing
| Property | MG MG4 Electric 51 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3770 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 12.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 41.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1102 lb |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |