Compare MG MG4 Electric XPOWER
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China, Indonesia |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €46990 |
| Price Europe (Used) | €30990 |
| GCC Score | 5.5 |
Range and Efficiency
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Range (WLTP) | 385 km |
| Range (GCC) | 327 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 64 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 61.7 kWh |
| Efficiency per 100 km | 18.9 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.3 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.6 |
Charging
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 6.6 kW |
| Max Charging Power (DC) | 140 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 4.4 |
Performance
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 320 kW |
| Motor Power (hp) | 429 hp |
| Motor Torque | 600 Nm |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| Top Speed | 200 km/h |
| Performance Score | 5.8 |
Dimensions
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Length | 4287 mm |
| Width (with Mirrors) | 2060 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1836 mm |
| Height | 1516 mm |
| Wheelbase | 2705 mm |
Cargo and Towing
| Property | MG MG4 Electric XPOWER |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1878 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 363 l |
| Cargo Volume (Max) | 1177 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 500 kg |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |