Compare Mini Aceman E
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €30650 |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Range (WLTP) | 310 km |
| Range (GCC) | 266 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 42.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 38.5 kWh |
| Efficiency per 100 km | 14.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.91 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 70 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.2 |
Performance
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 135 kW |
| Motor Power (hp) | 181 hp |
| Motor Torque | 290 Nm |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| Top Speed | 160 km/h |
| Performance Score | 3.4 |
Dimensions
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Length | 4079 mm |
| Width (with Mirrors) | 1991 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1754 mm |
| Height | 1514 mm |
| Wheelbase | 2606 mm |
Cargo and Towing
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1720 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 300 l |
| Cargo Volume (Max) | 1005 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 750 kg |
| Cargo and Towing Score | 5.3 |