Compare Mini Aceman E
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.7 |
Range and Efficiency
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Range (WLTP) | 193 mi |
| Range (GCC) | 165 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 42.5 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 38.5 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 23.3 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 4.29 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 70 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.2 |
Performance
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 135 kW |
| Motor Power (hp) | 181 hp |
| Motor Torque | 214 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.6 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.4 |
Dimensions
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Length | 160.6 in |
| Width (with Mirrors) | 78.4 in |
| Width (w/o Mirrors) | 69.1 in |
| Height | 59.6 in |
| Wheelbase | 102.6 in |
Cargo and Towing
| Property | Mini Aceman E |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3792 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 10.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 35.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1653 lb |
| Cargo and Towing Score | 5.3 |