Compare Škoda Elroq 85
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Czech Republic |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €44560 |
| Price Europe (Used) | €42800 |
| GCC Score | 7 |
Range and Efficiency
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Range (WLTP) | 579 km |
| Range (GCC) | 489 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 77 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.7 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.35 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.6 |
Charging
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 175 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 210 kW |
| Motor Power (hp) | 282 hp |
| Motor Torque | 545 Nm |
| 0-100 km/h | 6.6 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 4.7 |
Dimensions
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Length | 4488 mm |
| Width (with Mirrors) | 2148 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1884 mm |
| Height | 1625 mm |
| Wheelbase | 2765 mm |
Cargo and Towing
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2119 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 470 l |
| Cargo Volume (Max) | 1580 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1000 kg |
| Cargo and Towing Score | 6.7 |