Compare Škoda Elroq 85
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Czech Republic |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 7 |
Range and Efficiency
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Range (WLTP) | 360 mi |
| Range (GCC) | 304 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 82 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 77 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 25.3 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.95 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.6 |
Charging
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 175 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.7 |
Performance
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 210 kW |
| Motor Power (hp) | 282 hp |
| Motor Torque | 402 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.3 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 4.7 |
Dimensions
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Length | 176.7 in |
| Width (with Mirrors) | 84.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.2 in |
| Height | 64 in |
| Wheelbase | 108.9 in |
Cargo and Towing
| Property | Škoda Elroq 85 |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4671 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 16.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 55.8 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 2204 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.7 |