Compare Tesla Cybertruck All-Wheel Drive
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Pickup |
| Market Availability | USA |
| GCC Score | 8.1 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Range (EPA) | 547 km |
| Range (GCC) | 520 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 122.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 117 kWh |
| Efficiency per 100 km | 22.5 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 4.44 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.8 |
Charging
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 325 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 8.9 |
Performance
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 450 kW |
| Motor Power (hp) | 603 hp |
| Motor Torque | 712 Nm |
| 0-100 km/h | 4.3 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 6.2 |
Dimensions
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Length | 5683 mm |
| Width (with Mirrors) | 2413 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 2032 mm |
| Height | 1796 mm |
| Wheelbase | 3635 mm |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3009 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 1591 l |
| Cargo Volume (Max) | 3418 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 200 l |
| Towing Capacity | 4990 kg |
| Cargo and Towing Score | 10 |