Compare Tesla Cybertruck All-Wheel Drive
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | USA |
| Body Style | Pickup |
| Market Availability | USA |
| Price USA (New) | $79990 |
| Price USA (Used) | $70000 |
| GCC Score | 8.1 |
Range and Efficiency
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Range (EPA) | 340 mi |
| Range (GCC) | 323 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 122.4 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 117 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 36.2 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 2.76 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.8 |
Charging
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11.5 kW |
| Max Charging Power (DC) | 325 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 8.9 |
Performance
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 450 kW |
| Motor Power (hp) | 603 hp |
| Motor Torque | 525 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.1 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 6.2 |
Dimensions
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Length | 223.7 in |
| Width (with Mirrors) | 95 in |
| Width (w/o Mirrors) | 80 in |
| Height | 70.7 in |
| Wheelbase | 143.1 in |
Cargo and Towing
| Property | Tesla Cybertruck All-Wheel Drive |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 6634 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 56.2 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 120.7 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 7.1 ft3 |
| Towing Capacity | 11000 lb |
| Cargo and Towing Score | 10 |