Compare Volkswagen ID.3 GTX
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Volkswagen ID.3 GTX |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany, China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €50795 |
| Price Europe (Used) | €48888 |
| GCC Score | 6.6 |
Range and Efficiency
| Property | Volkswagen ID.3 GTX |
|---|---|
| Range (WLTP) | 604 km |
| Range (GCC) | 513 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 84 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 79 kWh |
| Efficiency per 100 km | 15.4 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 6.49 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 9 |
Charging
| Property | Volkswagen ID.3 GTX |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 185 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.8 |
Performance
| Property | Volkswagen ID.3 GTX |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 210 kW |
| Motor Power (hp) | 282 hp |
| Motor Torque | 545 Nm |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| Top Speed | 180 km/h |
| Performance Score | 4.8 |
Dimensions
| Property | Volkswagen ID.3 GTX |
|---|---|
| Length | 4264 mm |
| Width (with Mirrors) | 2070 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1809 mm |
| Height | 1564 mm |
| Wheelbase | 2770 mm |
Cargo and Towing
| Property | Volkswagen ID.3 GTX |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 1985 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 385 l |
| Cargo Volume (Max) | 1267 l |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.4 |