Compare Zeekr 7X Long Range RWD
Side-by-side comparison of all specifications in metric units (km, kg). To see imperial units (mi, lb), switch website version to USA.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| Price Europe (New) | €56990 |
| GCC Score | 8 |
Range and Efficiency
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 615 km |
| Range (GCC) | 523 km |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 94 kWh |
| Efficiency per 100 km | 18 kWh/100 km |
| Efficiency per kWh | 5.56 km/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.3 |
Charging
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 360 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 9.9 |
Performance
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 310 kW |
| Motor Power (hp) | 416 hp |
| Motor Torque | 440 Nm |
| 0-100 km/h | 6 s |
| Top Speed | 210 km/h |
| Performance Score | 5.2 |
Dimensions
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Length | 4787 mm |
| Width (with Mirrors) | 2100 mm |
| Width (w/o Mirrors) | 1930 mm |
| Height | 1650 mm |
| Wheelbase | 2900 mm |
Cargo and Towing
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 2415 kg |
| Cargo Volume (Trunk) | 539 l |
| Cargo Volume (Frunk) | 66 l |
| Towing Capacity | 2000 kg |
| Cargo and Towing Score | 7.4 |