Compare Zeekr 7X Long Range RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Announced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 8 |
Range and Efficiency
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 382 mi |
| Range (GCC) | 325 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 94 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 28.9 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.46 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.3 |
Charging
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 22 kW |
| Max Charging Power (DC) | 360 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 9.9 |
Performance
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 310 kW |
| Motor Power (hp) | 416 hp |
| Motor Torque | 325 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.7 s |
| Top Speed | 130 mph |
| Performance Score | 5.2 |
Dimensions
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Length | 188.5 in |
| Width (with Mirrors) | 82.7 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76 in |
| Height | 65 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Zeekr 7X Long Range RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5324 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 19 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 2.3 ft3 |
| Towing Capacity | 4409 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.4 |