Compare Abarth 500e Hatchback
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Abarth 500e Hatchback |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Italy |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5 |
Range and Efficiency
| Property | Abarth 500e Hatchback |
|---|---|
| Range (WLTP) | 165 mi |
| Range (GCC) | 140 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 42.2 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 37.8 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.7 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.4 |
Charging
| Property | Abarth 500e Hatchback |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 85 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.2 |
Performance
| Property | Abarth 500e Hatchback |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 114 kW |
| Motor Power (hp) | 153 hp |
| Motor Torque | 173 lb-ft |
| 0-60 mph | 6.7 s |
| Top Speed | 96 mph |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | Abarth 500e Hatchback |
|---|---|
| Length | 144.6 in |
| Width (with Mirrors) | 74.8 in |
| Width (w/o Mirrors) | 66.3 in |
| Height | 59.8 in |
| Wheelbase | 91.4 in |
Cargo and Towing
| Property | Abarth 500e Hatchback |
|---|---|
| Number of Seats | 4 |
| Curb Weight | 3108 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 6.5 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 19.4 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 3.8 |