Compare Audi Q6 e-tron quattro
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Audi Q6 e-tron quattro |
|---|---|
| Years of Production | 2024-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | Germany |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $65800 |
| GCC Score | 7.6 |
Range and Efficiency
| Property | Audi Q6 e-tron quattro |
|---|---|
| Range (EPA) | 307 mi |
| Range (WLTP) | 388 mi |
| Range (GCC) | 308 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 100 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 94.9 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 30.8 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.25 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.6 |
Charging
| Property | Audi Q6 e-tron quattro |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 270 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 1 |
| Charging Score | 8.4 |
Performance
| Property | Audi Q6 e-tron quattro |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | IM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 285 kW |
| Motor Power (hp) | 382 hp |
| Motor Torque | 631 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.9 s |
| Top Speed | 130 mph |
| Performance Score | 6 |
Dimensions
| Property | Audi Q6 e-tron quattro |
|---|---|
| Length | 187.8 in |
| Width (with Mirrors) | 86.3 in |
| Width (w/o Mirrors) | 76.3 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 113.7 in |
Cargo and Towing
| Property | Audi Q6 e-tron quattro |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5126 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 18.6 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 53.6 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 2.3 ft3 |
| Towing Capacity | 5291 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.8 |