Compare BYD Atto 2 51.1 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Atto 2 51.1 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.8 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Atto 2 51.1 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 194 mi |
| Range (GCC) | 165 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 51.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 45.1 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.3 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.66 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 5.5 |
Charging
| Property | BYD Atto 2 51.1 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 65 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.4 |
Performance
| Property | BYD Atto 2 51.1 kWh |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 130 kW |
| Motor Power (hp) | 174 hp |
| Motor Torque | 214 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.6 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.3 |
Dimensions
| Property | BYD Atto 2 51.1 kWh |
|---|---|
| Length | 169.7 in |
| Width (with Mirrors) | 81.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 72 in |
| Height | 65.9 in |
| Wheelbase | 103.1 in |
Cargo and Towing
| Property | BYD Atto 2 51.1 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3626 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 14.1 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 47.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | 1653 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.4 |