Compare BYD Seal Design RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | BYD Seal Design RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2022-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Sedan |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.5 |
Range and Efficiency
| Property | BYD Seal Design RWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 354 mi |
| Range (GCC) | 301 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 84 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 82.5 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.4 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.65 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 8.1 |
Charging
| Property | BYD Seal Design RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 150 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 6.5 |
Performance
| Property | BYD Seal Design RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 230 kW |
| Motor Power (hp) | 308 hp |
| Motor Torque | 266 lb-ft |
| 0-60 mph | 5.7 s |
| Top Speed | 112 mph |
| Performance Score | 4.5 |
Dimensions
| Property | BYD Seal Design RWD |
|---|---|
| Length | 189 in |
| Width (with Mirrors) | 84.6 in |
| Width (w/o Mirrors) | 73.8 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 115 in |
Cargo and Towing
| Property | BYD Seal Design RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4597 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 14.1 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 1.9 ft3 |
| Towing Capacity | 1653 lb |
| Cargo and Towing Score | 5.3 |