Compare Mercedes B-Class 250e
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Years of Production | 2014-2017 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Germany, Hungary |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (Used) | $9496 |
| GCC Score | 4.6 |
Range and Efficiency
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Range (EPA) | 87 mi |
| Range (GCC) | 88 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 31 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 28 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 31.8 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.14 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 4 |
Charging
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 10 kW |
| Max Charging Power (DC) | - Max Charging Power (DC) |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | Type 1 (J1772) |
| Charging Score | 3.9 |
Performance
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 132 kW |
| Motor Power (hp) | 177 hp |
| Motor Torque | 251 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.5 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.5 |
Dimensions
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Length | 171.6 in |
| Width (with Mirrors) | 79.1 in |
| Width (w/o Mirrors) | 70.3 in |
| Height | 61.3 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
Cargo and Towing
| Property | Mercedes B-Class 250e |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3924 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 17.7 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 51.4 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |