Compare Genesis Electrified GV70 AWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Genesis Electrified GV70 AWD |
|---|---|
| Years of Production | 2025-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU, USA |
| Price USA (New) | $64380 |
| GCC Score | 7.3 |
Range and Efficiency
| Property | Genesis Electrified GV70 AWD |
|---|---|
| Range (EPA) | 263 mi |
| Range (WLTP) | 298 mi |
| Range (GCC) | 252 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 84 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 80 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 31.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.15 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.3 |
Charging
| Property | Genesis Electrified GV70 AWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 10.9 kW |
| Max Charging Power (DC) | 350 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | Tesla (NACS) |
| Charging Score | 8.2 |
Performance
| Property | Genesis Electrified GV70 AWD |
|---|---|
| Drive Type | AWD |
| Motor Type | PMSM (front), PMSM (rear) |
| Motor Power (kW) | 360 kW |
| Motor Power (hp) | 483 hp |
| Motor Torque | 516 lb-ft |
| 0-60 mph | 4.2 s |
| Top Speed | 146 mph |
| Performance Score | 6.4 |
Dimensions
| Property | Genesis Electrified GV70 AWD |
|---|---|
| Length | 185.6 in |
| Width (with Mirrors) | 85.2 in |
| Width (w/o Mirrors) | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
Cargo and Towing
| Property | Genesis Electrified GV70 AWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 5201 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 17.8 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 59.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 0.9 ft3 |
| Towing Capacity | 3500 lb |
| Cargo and Towing Score | 7.4 |