Compare GWM ORA 03 63 kWh
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | GWM ORA 03 63 kWh |
|---|---|
| Years of Production | 2023-… |
| Current Status | Produced |
| Country of Manufacture | China |
| Body Style | Hatchback |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 5.6 |
Range and Efficiency
| Property | GWM ORA 03 63 kWh |
|---|---|
| Range (WLTP) | 261 mi |
| Range (GCC) | 222 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 63.1 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 59.3 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 26.7 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.74 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 6.6 |
Charging
| Property | GWM ORA 03 63 kWh |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 11 kW |
| Max Charging Power (DC) | 69 kW |
| Architecture | 400 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 5.6 |
Performance
| Property | GWM ORA 03 63 kWh |
|---|---|
| Drive Type | FWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 126 kW |
| Motor Power (hp) | 169 hp |
| Motor Torque | 184 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.9 s |
| Top Speed | 99 mph |
| Performance Score | 3.2 |
Dimensions
| Property | GWM ORA 03 63 kWh |
|---|---|
| Length | 166.7 in |
| Width (w/o Mirrors) | 71.9 in |
| Height | 63.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
Cargo and Towing
| Property | GWM ORA 03 63 kWh |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 3560 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 8.1 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 30.3 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | - Cargo Volume (Frunk) |
| Towing Capacity | - Towing Capacity |
| Cargo and Towing Score | 4.5 |