Compare Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD
Side-by-side comparison of all specifications in imperial units (mi, lb). To see metric units (km, kg), switch website version to Global.
Struggling to Decide? Let AI Help!
Instantly compare key specs and get tailored insights to find your ideal EV.
Just a sec! AI is comparing every detail for you...
Your AI Summary Is Ready!
General Info
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Years of Production | 2021-2022 |
| Current Status | Discontinued |
| Country of Manufacture | Indonesia, Singapore, South Korea |
| Body Style | SUV |
| Market Availability | EU |
| GCC Score | 6.8 |
Range and Efficiency
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Range (WLTP) | 301 mi |
| Range (GCC) | 254 mi |
| Battery Capacity (Nominal) | 72.6 kWh |
| Battery Capacity (Usable) | 70 kWh |
| Efficiency per 100 mi | 27.6 kWh/100 mi |
| Efficiency per kWh | 3.63 mi/kWh |
| Range and Efficiency Score | 7.2 |
Charging
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Max Charging Power (AC) | 10.9 kW |
| Max Charging Power (DC) | 221 kW |
| Architecture | 800 V |
| Charge Port | CCS Type 2 |
| Charging Score | 7.5 |
Performance
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Drive Type | RWD |
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power (kW) | 160 kW |
| Motor Power (hp) | 215 hp |
| Motor Torque | 258 lb-ft |
| 0-60 mph | 7.1 s |
| Top Speed | 115 mph |
| Performance Score | 4 |
Dimensions
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Length | 182.5 in |
| Width (with Mirrors) | 84.7 in |
| Width (w/o Mirrors) | 74.4 in |
| Height | 63.2 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
Cargo and Towing
| Property | Hyundai Ioniq 5 Long Range RWD |
|---|---|
| Number of Seats | 5 |
| Curb Weight | 4376 lb |
| Cargo Volume (Trunk) | 26.3 ft3 |
| Cargo Volume (Max) | 58.5 ft3 |
| Cargo Volume (Frunk) | 2 ft3 |
| Towing Capacity | 2300 lb |
| Cargo and Towing Score | 6.9 |